SMYSL ZNAČKY

Smysl značky je hnací motor vašeho byznysu.


V co skutečně věříte? Proč děláte to, co děláte? Proč vaše firma existuje? Co je její poslání? Tyto skutečně zákeřné otázky přicházejí na začátku celé strategie.

Smysl značky (žlutě) v koláčovém grafu, grafice, schématu Tvorba strategie značky

K čemu je hledání smyslu značky

Princip byznysu je generování zisku. Hlavním posláním vaší značky by ale zisk být rozhodně neměl. Vizionářské firmy umí najít způsob jak pomáhat, jak nacházet přesah a zároveň generovat obrovský zisk.

Cílem autentické značky je pomáhat lidem řešit jejich problémy, usnadňovat jejich životy nebo jim přinášet spokojenost, radost či jiné pozitivní hodnoty.

Smysl značky, vize a PROČ

Slovo vize je odvozené od slova „vidět“. Vize proto musí mít skutečně podobu něčeho, co se dá představit - vizualizovat. Někdy je hlubší smysl emotivní věc a je těžké jej vyjádřit jednoduchým obrazem. Může to být přání, těžko popsatelná touha nebo pocit. V tom případě to nazýváme hlubší smysl - PROČ. Toto PROČ se dá popsat. PROČ vstáváte ráno

z postele? PROČ jdete do práce? Přijatelná odpověď pro smrtelníka je: „protože musím“. Pro ambiciozní značku je to však málo. Co myslíte?


JAK NA TO

Think big - hleďte dál, než ostatní.

Vizionáři se se svými vizemi moc nepářou. Mají je a mají je sakra velké a vzletné. Ne každý je však vizionář. To ale neznamená, že se od nich nemůžeme inspirovat. Smysl značky, vaše proč nebo vize by proto měly být:

  • odvážné,
  • ambiciozní,
  • motivující,
  • inspirující,
  • splnitelné.

Vaše služba nebo produkt nemusí být nutně součástí vize nebo smyslu. Vaše PROČ bude silnější a nadčasové, pokud vaše služby nebo produkty nebudou jeho součástí. Značka tak bude mít přesah a možnost růstu i do jiných oblastí. Příkladem je Apple.

Vizionářství značky Apple

Toto je ikonická reklama z roku 1984, kterou Apple měnil trh s osobními počítači. Značka Apple má touhu nespokojovat se s tím, co je. Proto přichází s novými přístupy a dokonce narušuje hranice mezi obory. Přitom samotné počítače Macintosh, iPhone ani jiné produkty či služby NEJSOU součástí vize Applu.


INSPIRACE

Dove - příklad silného přesvědčení

Výjimečně zdařilý je výrazný posun strategie značky Dove od krásy jako takové (dlouhonohé štíhlé modelky) ke kráse jako zdroji sebevědomí.

Poslání a vize značky Dove je lidem velmi blízká, protože nikdo nechce, aby on či jeho blízcí podléhali nesmyslným trendům krásy a trpěli úzkostí z toho, jak vypadají.


INSPIRACE

Příběh značky DANONE

Isaaca Carasso - zakladatele značky Danone - trápil problém dětí v Barceloně trpících problémy trávicího traktu. Věřil, že řešení se skrývá v podobě jogurtu, tehdy populárního na jeho rodném Balkáně. Bylo to v době, kdy jogurt vůbec nepatřil na jídelní stůl a prodával se nejprve v lékárnách. Jeho sen - stejně jako přání Henriho Nestlé - bylo pomoci řešit zdravější životní styl nebo podvýživu po první světové válce. Oba pánové - ač obchodníci - postavili PROČ svých značek na skutečně vznešených cílech.

Cíle a vize značky DANONE přispívají k cílům stanoveným organizací OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Již v roce 1972 se jako první firma DANONE přihlásila ke společenské odpovědnosti firem. Generální ředitel Antoine Riboud tehdy veřejně prohlásil, že je pro zachování růstu zásadní brát v potaz lidské a environmentální dopady každé firmy.


INSPIRACE

Příklady silných a vznešených cílů

Někdy stačí sáhnout tam, kde už moudří lidé něco vymysleli. 17 cílů udržitelného rozvoje OSN může být zrovna to místo, kde se inspirovat, abyste si uvědomili, že to, co děláte, pomáhá přispívat k něčemu velkému. A možná pomáhá měnit svět.

17 cílů udržitelného rozvoje představují program rozvoje na následujících 15 let (2015 – 2030). Jsou výsledkem tříletého procesu vyjednávání, který začal na Konferenci OSN o udržitelném rozvoji v roce 2012 v Riu de Janeiro, na kterém se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů.

Barevná grafika, tabulka cílů udržitelného rozvoje OSN
Lepší a zdravější životní styl
Inovace technologií nebo služeb
Sebevědomí lidí a klidnější život
Odpovědná výroba a spotřeba
Dostupnější a čistější energie
Důstojné podmínky pro práci
Vzdělávání a osvěta
Udržitelnost životního prostředí
Boj za mír či spravedlnost
Konec nemocí, chudoby či hladu
Odstraňování nerovností mezi lidmi
Jaké je VAŠE PROČ?

Potřebujete pomoci nalézt smysl vaší značky?

Vědět, proč děláte to, co děláte, může být zásadní nejen pro zákazníky, ale i pro celý váš firemní tým. Pomůžeme vám vytvořit strategii značky a najít vaše PROČ či smysl značky na specializovaném workshopu Autentická značka.

Logo Anfilov - písmeno A v bílém čtverci.

Simon Anfilov - Brand Designer

Firemní údaje

IČ: 64560198

DIČ: CZ7305260446

Krhanice 275

257 42 Krhanice